Mnozí indiáni by nemuseli prodávat pozemky pokud by měli práci. Jednou z možností je prodávat ručně dělané šperky, koše, tašky nebo kakao, kočičí dráp, wayusu, juku a další plodiny rostoucí přímo v Pralese.
Začali jsme tedy kupovat přímo od indiánů.
Podstatou Amazonského pralesa je biodiverzita a vzájemná propojenost. My lidé v něm vidíme hlubokou inspirativní moudrost a bohatství přírody, bez kterého se naše planeta neobejde, anebo materiální bohatství, pro nějž jsme schopní ničit. Domorodí obyvatelé versus moderní svět - velká téma, které se ve svém důsledku dotýká nás všech.
Vážnou hrozbou jsou pro amazonský prales těžařské společnosti, které na svých ziskuchtivých cestách kácí stromy a zlatonosné řeky tráví rtutí. Trpí zvířata, rostliny i indiánské kmeny, které žijí právě v blízkosti těchto řek. Jediným způsobem, jak to řešit, je vykupování pozemků od původních obyvatel (dříve než to udělají obchodníci) a ty pak s jejich pomocí chránit.
Moc a chtivost těžařů je velká. A indiáni dnes peníze potřebují, jelikož jejich děti mají povinnost chodit do městských státních škol. Proto má každá aktivita, která ničení pralesů zpomalí, obrovský smysl - pro ochranu životního prostředí i pro původní obyvatele, vždyť je to jejich Pacha Mama, Matka Země.
Státní vzdělání mladé indiány připravuje na život v moderní společnosti, druhou stranou téhle mince ovšem je, že po studiu už často nemají chuť se vrátit domů a pokračovat ve způsobu života svých předků. Starší členové kmene tak nemají komu předávat prastarou moudrost, příběhy, tradice a znalosti o džungli. A tak se původní kmeny, nositelé jedinečné kultury, zmenšují.
Proto jsme se vydali na tuto misi, ve spolupráci s našimi přáteli, kteří v Amazonském pralese operují a dlouhodobě žijí.