Aguaje obecné informace

Mauritia flexuosa – obecné informace

 

Plod palmy tradičně užívaný v Peru ženami kmene Shipibo. Stromu Aguaje se také říká „posvátný strom života“ a plodům též „ovoce ženské krásy“. Strom roste v oblasti Amazonie kolem řek Amazonka a Orinoko. Roste buď divoce na březích řek a v záplavových oblastech nebo je účelově pěstována v blízkosti vesnic, jednak pro své plody a jednak pro svou estetickou stránkou – je považována za jednu z nejkrásnějších palem a pro její krásu a výživné plody se ji též říká „Matka pralesa“. Vizuální aspekt této palmy sám o sobě vyvolává pocity hojnosti, proto je též vysazována v okolí vesnic. Poskytuje útočiště vzácným ptákům a obživu nejen lidem, ale též tapírům nebo jaguárům.

Aguaje3

 

Ovoce je sbíráno členy (nejen) kmene Shipibo a je tradiční součástí jídelníčku žen. Toto ovoce má vysoký obsah vitamínu A (retinol) a vitamínu C a E, dále bílkovin, vlákniny a také mnoho minerálů včetně fosforu, železa nebo tiaminu. Mimo jiné obsahují také lidskému (a zejména ženskému) tělu prospěšnou formu fytoestrogenu (přirodní látka podobná ženským hormonům), který podporuje přirozené tvarování ladných ženských linií, pomáhá produkci estrogenu a vyvážení hormonů v těle. Fytoestrogeny z plodu aguaje jsou totiž rozpoznány receptory v ženském těle, proto má takovou účinnost. Působí příznivě na tvorbu zdravých a pevných vlasů a nehtů a podporuje přirozenou krásu pokožky. Udává se, že konzumace těchto plodů či prášku z něj pomáhá rozvádět tělesný tuk na ta „správná místa“ (tedy např. boky nebo poprsí) a jsou tedy vhodným doplňkem diet. Mají příznivý účinek při zmírnění migrény a menstruačních bolestí. Pozitivní účinky se mohou dostavit už po pár měsících pravidelného používání. Z vlastního pozorování 2 týdny. Jen zlomku žen konzumace aguaje nevyhovuje a vyloženě jim nechutná, v těchto vzácných případech se většinou jedná o ženy s velmi dominantním mužským aspektem osobnosti, které jsou v tomto nastavení samy se sebou vlastně spokojené. Tyto ženy by potřebovaly „mezistupeň“, ve kterém by se začaly propojovat se svou ženskou stránkou, pokud o to mají vůbec zájem a až poté začít používat aguaje.

 

Aguaje2

 

Ženy původních obyvatel Amazonie také pojídají tyto plody při těhotenství a dále i po porodu při kojení, jednak pro srovnání hormonů po porodu, ale také pro blahodárné účinky na novorozeně. Plody aguaje se podávají také malým dětem, protože podporují zdravý růst a vývoj kostí a svalů. Chlapcům se podávají do přibližně sedmého roku života, dívky pokračují v konzumaci i nadále. Schopnost aguaje při tvarování ženské postavy se stal známým fenoménem a existuje pojem „modelky aguaje“ – ženy indiánských kmenů vynikající svou přirozenou ženskou krásou, nádhernými vlasy a harmonickými ženskými křivkami a liniemi.

 

Aguaje je velice také vhodné podávat kastrovaným fenám, aby se po zákroku rychleji zahojily a příznivě působí na vyrovnání jejich hormonů.

 
Aguaje trees

 

I přes rostoucí popularitu tohoto plodu mimo Jižní Ameriku se zatím daří udržovat relativně šetrnou míru produkce a sklízení těchto plodů. Snad už i proto, že trvá přibližně 10 let, než nově zasazený strom začne plodit. Protože byl tento plod tradičně používán po stovky let a je tedy součástí místního ekonomického mikroklimatu, tak i přes rostoucí exportní požadavky nedochází k nadměrné nebo nelegální těžbě a dalším negativním vlivům komercializace určitých produktů – alespoň zatím.

 

Aguaje v podobě mletého prášku z plodů můžete u nás koupit zde.