Logo Planet Friendly

O nás

Z lásky k přírodě, s láskou k člověku

KDO JSME?

JSME PLANET FRIENDLY - skupina přátel milující přírodu a kvalitní potraviny. Spojuje nás společná mise, která vede z Amazonie do našeho moderního světa a zase zpět. Propojuje starodávnou moudrost přírody a zdravý životní styl. Podporuje původní indiánské kmeny, které nám svou přirozeností připomínají, co je ve světě skutečně důležité a jak se s úctou chovat k planetě.

Představujeme lidem superpotraviny plné života, s opravdovým příběhem. Sbírají je naši přátelé, domorodí obyvatelé a členové indiánských kmenů v Peru a Ekvádoru. Potřebují prostředky pro zachování života, který je jim nejbližší, svého domova, jímž je amazonský prales, i Země, domova nás všech. A my, obyvatelé měst, zase vítáme jejich rostlinné poklady, které přispívají k dobré kondici a dlouhověkosti.

Planet Friendly znamená „přátelský k planetě“. Ochranu životního prostředí a zachování biodiverzity vnímáme jako základní odpovědnost nás všech. Proto také dobře vážíme každou cestu na druhý konec světa, zaměřujeme se výhradně na udržitelnou maloprodukci a používáme recyklovatelné a rozložitelné obaly. Když slova v našem názvu přehodíte, vznikne Friendly Planet, tedy „přátelská planeta“. Ta, která nám dává své zdroje ke zdravému, naplněnému životu: vzduch, vodu i blahodárnou potravu pro tělo a duši.

sipka
PLANET FRIENDLY   =   FRIENDLY PLANET
PLANET FRIENDLY
   =   
FRIENDLY PLANET
sipka

Jedno bez druhého nefunguje. Proto děkujeme každému, kdo se přidá k této misi...

...na cestu, kde láska k sobě a láska k planetě jedno jsou…

O nás jungle

JAK TO VŠECHNO VZNIKLO?

Vše začalo cestami do jižní Ameriky, kde jsme navštěvovali tamější domorodé kmeny. Naší touhou bylo poznání tehdejších kultur a navrácení se k přirozenému způsobu života. Během cest jsme navázali dlouhodobá přátelství s indiány i domorodci z nejrůznějších zemí a oblastí - převážně Brazílie, Ekvádoru a Peru. Indiáni jsou úctyhodní lidé, od nichž se máme mnoho co učit. Civilizací jsou však stále více tlačeni. Mají povinnost posílat děti do školy, kvůli tomu se stěhovat a na to samozřejmě potřebují peníze. I když mají svá tradiční území, musí se mít neustále na pozoru, jelikož je mnoho lidí, kteří o ně mají zájem. Aby ne, když jejich území jsou bohatým zdrojem dřeva, zlata a dalšího nerostného bohatství. Když k tomu ještě přidáme, že za tato území jsou nuceni platit různé správní poplatky, tak vlastně nemají moc jiných možností, než je jednoduše prodat.

Mnozí indiáni by nemuseli prodávat pozemky pokud by měli práci. Jednou z možností je prodávat ručně dělané šperky, koše, tašky nebo kakao, kočičí dráp, wayusu, juku a další plodiny rostoucí přímo v Pralese.

Začali jsme tedy kupovat přímo od indiánů.

Nemáme žádného zprostředkovatele, jen lidi, kteří se v Ekvádoru, Brazílii a Peru hodně snaží, aby “to “ fungovalo.

Stejně jako my :)

O INDIÁNECH A AMAZONSKÉM PRALESE

Podstatou Amazonského pralesa je biodiverzita a vzájemná propojenost. My lidé v něm vidíme hlubokou inspirativní moudrost a bohatství přírody, bez kterého se naše planeta neobejde, anebo materiální bohatství, pro nějž jsme schopní ničit. Domorodí obyvatelé versus moderní svět - velká téma, které se ve svém důsledku dotýká nás všech.

Vážnou hrozbou jsou pro amazonský prales těžařské společnosti, které na svých ziskuchtivých cestách kácí stromy a zlatonosné řeky tráví rtutí. Trpí zvířata, rostliny i indiánské kmeny, které žijí právě v blízkosti těchto řek. Jediným způsobem, jak to řešit, je vykupování pozemků od původních obyvatel (dříve než to udělají obchodníci) a ty pak s jejich pomocí chránit.

Moc a chtivost těžařů je velká. A indiáni dnes peníze potřebují, jelikož jejich děti mají povinnost chodit do městských státních škol. Proto má každá aktivita, která ničení pralesů zpomalí, obrovský smysl - pro ochranu životního prostředí i pro původní obyvatele, vždyť je to jejich Pacha Mama, Matka Země.

Státní vzdělání mladé indiány připravuje na život v moderní společnosti, druhou stranou téhle mince ovšem je, že po studiu už často nemají chuť se vrátit domů a pokračovat ve způsobu života svých předků. Starší členové kmene tak nemají komu předávat prastarou moudrost, příběhy, tradice a znalosti o džungli. A tak se původní kmeny, nositelé jedinečné kultury, zmenšují.

Proto jsme se vydali na tuto misi, ve spolupráci s našimi přáteli, kteří v Amazonském pralese operují a dlouhodobě žijí.

Indiani

KDO JSOU NAŠI PŘÁTELÉ

sipka

AUGUSTIN A MÍŠA GREFA

V Ekvádoru monitorují, na které oblasti mají těžaři spadeno, vyjednávají s indiány, do jejich pozemků investují a rozšiřují přírodní rezervace. Se svou rodinou a kmenem Kichwa také pracují na registraci státem uznané lesní školy pro mladou generaci indiánů. V rámci komunitního vzdělávání a mezinárodní spolupráce plánují i program česko-indiánských sdílených aktivit. Jejich spolek RUKU SAMAY zastřešuje malé ekologické centrum, kde jsou hosté vítaní. Pod jejich taktovku patří taktéž ŽIVOT POSTARU (www.zivotpostaru.cz), který se věnuje získávání sponzorských darů pro skupování pozemků v Amazonském pralese a s tím související legislativní poplatky.
Indiani
Indiani
Indiani
Indiani
Indiani

BOSQUE MEDICINAL

je globální projekt na podporu Amazonského pralesa v Ekvádoru. Společným úsilím týmu je zvýšit povědomí o významu biodiverzity deštného pralesa a jeho důležitosti pro život na zemi. Díky sponzorským darům se již podařilo vytvořit v Ekvádoru přírodní rezervaci a stanici pro studium fauny i flory. Mimo jiné spolupracují s univerzitami i s dobrovolníky. www.bosquemedicinal.com
Bosque
Forest Ink

FOREST.INK

je dobrovolná organizace složená z lidí vytvářející oddanou skupinu poháněnou srdcem a touhou mít pozitivní dopad na svět kolem nás. Zaměřuje na osobní rozvoj. Kdo se rozhodne růst společně s touto organizací, podporuje svými financemi Amazonský prales a s ním spojené projekty. www.forestink.net
Forest.ink
Bosque

SARAVA

přiváží ručně dělané výrobky od našich přátel indiánů, domorodých kmenů a rodinných firem v Brazílii pro jejich podporu a šíření tradičních hodnot původních kultur. www.sarava.cz
Sarava
Sarava

MARTIN PÁVEK

zabývá se průzkumem a studií indiánských etnik Amazonie a zaniklých kultur Peru, Bolívie a Ekvádoru. Cestovatel, lektor, průvodce po Peru a Amazonii. Pořádá expediční výpravy, přednášky a akce, výstavy artefaktů, prozkoumává neznámé lokality, zajímá se o spirituální vědění kultur pre-Inka, šamanismus, tajemný svět mytologie a indiánskou Kosmovizi. Spolupracuje na projektu s kmeny Awajun-Shuar a další. www.amazonia-spirit.com
Amazonia
Amazonia
A přátelé z kmenů KICHWA, YAWANAWA, SHIPIBO, SHUAR, KATUKINA a další...
Logo Planet Friendly
sipka
chevron-down