Logo Planet Friendly

SUPERPOTRAVINY

Z lásky k přírodě, s láskou k člověku

Jsme Planet Friendly. A jsme na misi. Vede z Amazonie do našeho moderního světa a zase zpátky, spojuje starodávnou moudrost přírody a zdravý životní styl. Podporuje původní indiánské kmeny, kteří nám svou přirozeností připomínají, co je na světě skutečně důležité a jak se s úctou chovat k planetě.

KAKAO CRIOLLO

Kakao je posvátnou plodinou amazonských kmenů. Indiáni kakao pěstují a užívají v různých formách. Jeho latinský název je ostatně Theobroma cacao a “Theobroma“ znamená „potrava bohů“. Kakaové boby jsou plody kakaovníku, který roste divoce ve volné přírodě nebo se pěstuje na plantážích. Kakaový lusk obsahuje 20 – 50 kakaových bobů, podle kultivace konkrétního kakaovníku. Kakao, které používáme je odrůda Criollo.
Kakao boby
Kakao moučka
Kakao hmota
Kakao máslo
více o surovině

WAYUSA SHAYARY

Wayusa je povzbuzujícím nápojem ekvádorských indiánů. Jde o tradiční povzbuzující nápoj z posvátného stromu, tzv. nečaj, který patří do stejné rodiny jako yerba maté (cesmína paraguajská). Ostatně někdy se wayuse říká také „amazonské maté“. V porovnání se svou slavnější sestrou má ale jemnější a příjemnější chuť i blahodárnější účinky. Stromy wayusy rostou v okolí vesnic, jsou součástí přirozeného biotopu, což má jednu významnou, pozitivní konsekvenci - ani kvůli zvyšující se produkci nemusí být káceny pralesy.
Ručně drcená
Drcená
Jemně mletá
Skořicová drcená
více o surovině

MACA

MACA se nazývá také peruánský ženšen. Je jednou z nejodolnějších rostlin na světě. Jak jinak, když dokáže růst v ohromné výšce andských hor. Indiáni ji používají jako životabudič při práci, pro regeneraci po náročném dni či nemoci, a jako afrodiziakum. Kořen macy je tvarem podobný ředkvičce, kterou připomíná také chutí, přičemž dosahuje v průměru 2-7 centimetrů. Vyskytuje se ve třech odrůdách - bílé, červené a černé (tmavě fialové).
Maca moučka
Gelatinizovaná moučka
více o surovině

AGUAJE

Aguaje se říká “posvátný strom života” a jeho plodům „ovoce ženské krásy“. Je součástí tradičního jídelníčku indiánek z peruánského kmene Shipibo, které si ho oblíbily především jako beauty elixír. Dokáže toho ale mnohem víc. Aguaje je doma v Amazonii, v okolí řek Amazonka a Orinoko. Našli byste ho v divoké přírodě na březích a v záplavových oblastech, ale i v blízkosti vesnic, kde si ho místní obyvatelé rádi sami pěstují.
Aguaje moučka
více o surovině

VILCACORA

VILCACORA je přezdívaná také "kočičí dráp". Je to jedna z nejmocnějších rostlin džungle, díky které prý Inkové neznali nemoci. Patří mezi adaptogeny, což znamená, že má schopnost působit právě tam, kde je v konkrétním organizmu potřeba. Její silné ozdravné účinky potvrzuje i současná věda. Vilcacora je doma v celé Amazonii, od Peru přes Ekvádor, po Brazílii a další krajiny. Všude tam obrůstá stromy známá velká liána s oválnými lístky a se záchytnými zahnutými trny připomínající drápky.
Vilcacora moučka
více o surovině

LUCUMA

LUCUMA je peruánské ovoce, které má přezdívky “Dědictví z And” a “Zlato Inků”. Čerstvé chutná božsky, skutečně hedvábně, a ve formě jemného sušeného prášku je jedním z nejzdravějších sladidel. Plody se jmenují lucuma, ale strom lucumo. Ten roste v andských údolích, které se nacházejí v nadmořské výšce 3 000 metrů, a dožívá se 500 let. Ovoce připomíná avokádo nebo nezralé mango se zelenou vnější slupkou. Pod ní se skrývá lahodná žlutá vláknitá dužina, připravená k nakousnutí.
Lucuma moučka
více o surovině

CAMU CAMU

CAMU CAMU je přezdíváno také jako vitamínová bomba nebo anti-aging hrdina. Je totiž nejbohatším známým zdrojem “céčka” na světě a domovem celé řady dalších bioaktivních látek. Milují ho nejen původní obyvatelé Jižní Ameriky, ale také moderní věda, která blahodárné účinky camu camu posledních 30 let intenzivně zkoumá.
Camu Camu moučka
více o surovině

GUARANA

GUARANA neboli paulinie nápojná se nazývá také "tajné oko" a je vyhlášeným stimulantem. Od pradávna pomáhá amazonským indiánům a dnes všem, kdo potřebují podpořit při fyzickém a psychickém výkonu. Má totiž největší obsah kofeinu ze všech známých rostlin a řadu dalších zdraví prospěšných látek. Prapůvodně je guarana doma v Brazílii, v povodí Amazonky, kde ji objevili a jako první začali konzumovat a kultivovat indiáni kmene Maués.
Guarana moučka
více o surovině

KLAMATH

KLAMATHU se také říká poklad z kráterového jezera. Tyto modré sladkovodní řasy jsou skoro neznámé, na pohled velmi nenápadné, nacházejí se na jediném místě na světě a ukrývají v sobě poklad - blahodárné supertonikum pro tělo i mysl. Doporučujeme rozmíchat 1g (kávovou lžičku) klamathu ve vlažné vodě a nechat minimálně 4 hodiny, anebo přes noc, odstát. Pokud je pro vás chuť řasy náročná, dochuťte nápoj citronem, pomerančem, čerstvou mátou či bazalkou.
Klamath moučka
více o surovině

AMAZONSKÁ SKOŘICE

Amazonské skořici se říká ekvádorský poklad Ispinku. Listy získané z Ekvádorského stálezeleného stromu, který je příbuzný skořicovníku. Díky tomu jeho listy po skořici nádherně voní a působí relaxačně. Tradiční přípravou je čaj, ale hojně se ze stromu vyrábí také olej. Historie tradiční suroviny zvané Ispinku nebo také Ishpingo sahá až do dob Inků. Nejčastěji ji používali jako koření nejen pro vaření, ale také k rituálům.
Drcené listy
více o surovině

KDO JSME?

JSME PLANET FRIENDLY - skupina přátel milující přírodu a kvalitní potraviny. Spojuje nás společná mise, která vede z Amazonie do našeho moderního světa a zase zpět. Propojuje starodávnou moudrost přírody a zdravý životní styl. Podporuje původní indiánské kmeny, které nám svou přirozeností připomínají, co je ve světě skutečně důležité a jak se s úctou chovat k planetě.

Představujeme lidem superpotraviny plné života, s opravdovým příběhem. Sbírají je naši přátelé, domorodí obyvatelé a členové indiánských kmenů v Peru a Ekvádoru. Potřebují prostředky pro zachování života, který je jim nejbližší, svého domova, jímž je amazonský prales, i Země, domova nás všech. A my, obyvatelé měst, zase vítáme jejich rostlinné poklady, které přispívají k dobré kondici a dlouhověkosti.

Planet Friendly znamená „přátelský k planetě“. Ochranu životního prostředí a zachování biodiverzity vnímáme jako základní odpovědnost nás všech. Proto také dobře vážíme každou cestu na druhý konec světa, zaměřujeme se výhradně na udržitelnou maloprodukci a používáme recyklovatelné a rozložitelné obaly. Když slova v našem názvu přehodíte, vznikne Friendly Planet, tedy „přátelská planeta“. Ta, která nám dává své zdroje ke zdravému, naplněnému životu: vzduch, vodu i blahodárnou potravu pro tělo a duši.

sipka
PLANET FRIENDLY   =   FRIENDLY PLANET
PLANET FRIENDLY
   =   
FRIENDLY PLANET
sipka

Jedno bez druhého nefunguje. Proto děkujeme každému, kdo se přidá k této misi...

...na cestu, kde láska k sobě a láska k planetě jedno jsou…

O nás jungle

JAK TO VŠECHNO VZNIKLO?

Vše začalo cestami do jižní Ameriky, kde jsme navštěvovali tamější domorodé kmeny. Naší touhou bylo poznání tehdejších kultur a navrácení se k přirozenému způsobu života. Během cest jsme navázali dlouhodobá přátelství s indiány i domorodci z nejrůznějších zemí a oblastí - převážně Brazílie, Ekvádoru a Peru. Indiáni jsou úctyhodní lidé, od nichž se máme mnoho co učit. Civilizací jsou však stále více tlačeni. Mají povinnost posílat děti do školy, kvůli tomu se stěhovat a na to samozřejmě potřebují peníze. I když mají svá tradiční území, musí se mít neustále na pozoru, jelikož je mnoho lidí, kteří o ně mají zájem. Aby ne, když jejich území jsou bohatým zdrojem dřeva, zlata a dalšího nerostného bohatství. Když k tomu ještě přidáme, že za tato území jsou nuceni platit různé správní poplatky, tak vlastně nemají moc jiných možností, než je jednoduše prodat.

Mnozí indiáni by nemuseli prodávat pozemky pokud by měli práci. Jednou z možností je prodávat ručně dělané šperky, koše, tašky nebo kakao, kočičí dráp, wayusu, juku a další plodiny rostoucí přímo v Pralese.

Začali jsme tedy kupovat přímo od indiánů.

Nemáme žádného zprostředkovatele, jen lidi, kteří se v Ekvádoru, Brazílii a Peru hodně snaží, aby “to “ fungovalo.

Stejně jako my :)

O INDIÁNECH A AMAZONSKÉM PRALESE

Podstatou Amazonského pralesa je biodiverzita a vzájemná propojenost. My lidé v něm vidíme hlubokou inspirativní moudrost a bohatství přírody, bez kterého se naše planeta neobejde, anebo materiální bohatství, pro nějž jsme schopní ničit. Domorodí obyvatelé versus moderní svět - velká téma, které se ve svém důsledku dotýká nás všech.

Vážnou hrozbou jsou pro amazonský prales těžařské společnosti, které na svých ziskuchtivých cestách kácí stromy a zlatonosné řeky tráví rtutí. Trpí zvířata, rostliny i indiánské kmeny, které žijí právě v blízkosti těchto řek. Jediným způsobem, jak to řešit, je vykupování pozemků od původních obyvatel (dříve než to udělají obchodníci) a ty pak s jejich pomocí chránit.

Moc a chtivost těžařů je velká. A indiáni dnes peníze potřebují, jelikož jejich děti mají povinnost chodit do městských státních škol. Proto má každá aktivita, která ničení pralesů zpomalí, obrovský smysl - pro ochranu životního prostředí i pro původní obyvatele, vždyť je to jejich Pacha Mama, Matka Země.

Státní vzdělání mladé indiány připravuje na život v moderní společnosti, druhou stranou téhle mince ovšem je, že po studiu už často nemají chuť se vrátit domů a pokračovat ve způsobu života svých předků. Starší členové kmene tak nemají komu předávat prastarou moudrost, příběhy, tradice a znalosti o džungli. A tak se původní kmeny, nositelé jedinečné kultury, zmenšují.

Proto jsme se vydali na tuto misi, ve spolupráci s našimi přáteli, kteří v Amazonském pralese operují a dlouhodobě žijí.

Indiani

KDO JSOU NAŠI PŘÁTELÉ

sipka

AUGUSTIN A MÍŠA GREFA

V Ekvádoru monitorují, na které oblasti mají těžaři spadeno, vyjednávají s indiány, do jejich pozemků investují a rozšiřují přírodní rezervace. Se svou rodinou a kmenem Kichwa také pracují na registraci státem uznané lesní školy pro mladou generaci indiánů. V rámci komunitního vzdělávání a mezinárodní spolupráce plánují i program česko-indiánských sdílených aktivit. Jejich spolek RUKU SAMAY zastřešuje malé ekologické centrum, kde jsou hosté vítaní. Pod jejich taktovku patří taktéž ŽIVOT POSTARU (www.zivotpostaru.cz), který se věnuje získávání sponzorských darů pro skupování pozemků v Amazonském pralese a s tím související legislativní poplatky.
Indiani
Indiani
Indiani
Indiani
Indiani

BOSQUE MEDICINAL

je globální projekt na podporu Amazonského pralesa v Ekvádoru. Společným úsilím týmu je zvýšit povědomí o významu biodiverzity deštného pralesa a jeho důležitosti pro život na zemi. Díky sponzorským darům se již podařilo vytvořit v Ekvádoru přírodní rezervaci a stanici pro studium fauny i flory. Mimo jiné spolupracují s univerzitami i s dobrovolníky. www.bosquemedicinal.com
Bosque
Forest Ink

FOREST.INK

je dobrovolná organizace složená z lidí vytvářející oddanou skupinu poháněnou srdcem a touhou mít pozitivní dopad na svět kolem nás. Zaměřuje na osobní rozvoj. Kdo se rozhodne růst společně s touto organizací, podporuje svými financemi Amazonský prales a s ním spojené projekty. www.forestink.net
Forest.ink
Bosque

SARAVA

přiváží ručně dělané výrobky od našich přátel indiánů, domorodých kmenů a rodinných firem v Brazílii pro jejich podporu a šíření tradičních hodnot původních kultur. www.sarava.cz
Sarava
Sarava

MARTIN PÁVEK

zabývá se průzkumem a studií indiánských etnik Amazonie a zaniklých kultur Peru, Bolívie a Ekvádoru. Cestovatel, lektor, průvodce po Peru a Amazonii. Pořádá expediční výpravy, přednášky a akce, výstavy artefaktů, prozkoumává neznámé lokality, zajímá se o spirituální vědění kultur pre-Inka, šamanismus, tajemný svět mytologie a indiánskou Kosmovizi. Spolupracuje na projektu s kmeny Awajun-Shuar a další. www.amazonia-spirit.com
Amazonia
Amazonia
A přátelé z kmenů KICHWA, YAWANAWA, SHIPIBO, SHUAR, KATUKINA a další...
Logo Planet Friendly
sipka
chevron-down