Logo Planet Friendly
Planet Friendly

O nás

Jsme Planet Friendly. A jsme na misi. Vede z Amazonie do našeho moderního světa a zase zpátky, spojuje starodávnou moudrost přírody a zdravý životní styl. Podporuje původní indiánské kmeny, kteří nám svou přirozeností připomínají, co je na světě skutečně důležité a jak se s úctou chovat k planetě.

Představujeme lidem superpotraviny plné života, s opravdovým příběhem. Sbírají je členové indiánských kmenů v Peru a Ekvádoru, které často známe osobně, podle jména. Potřebují prostředky pro zachování života, který je jim nejbližší, svého domova, jímž je amazonský prales, i Země, domova nás všech. A my, obyvatelé měst, zase vítáme jejich rostlinné poklady, které přispívají k dobré kondici a dlouhověkosti.

Planet Friendly znamená „přátelský k planetě“. Ochranu životního prostředí a zachování biodiverzity vnímáme jako základní odpovědnost nás všech. Proto také dobře vážíme každou cestu na druhý konec světa, zaměřujeme se výhradně na udržitelnou maloprodukci a používáme recyklovatelné a rozložitelné obaly. Když slova v našem názvu přehodíte, vznikne Friendly Planet, tedy „přátelská planeta“. Ta, která nám dává své zdroje ke zdravému, naplněnému životu: vzduch, vodu i blahodárnou potravu pro tělo a duši.
Planet Friendly a Friendly Planet - jedno bez druhého nefunguje. Proto vám děkujeme, že jste se přidali k naši misi. Na cestu, kde láska k sobě a láska k planetě jedno jsou…

O INDIÁNECH

A AMAZONSKÉM PRALESE

Podstatou Amazonského pralesa je biodiverzita a vzájemná propojenost. My lidé v něm vidíme hlubokou inspirativní moudrost a bohatství přírody, bez kterého se naše planeta neobejde, anebo materiální bohatství, pro nějž jsme schopní ničit. Domorodí obyvatelé versus moderní svět - velká téma, které se ve svém důsledku dotýká nás všech.

Vážnou hrozbou jsou pro amazonský prales těžařské společnosti, které na svých ziskuchtivých cestách kácí stromy a zlatonosné řeky tráví rtutí. Trpí zvířata, rostliny i indiánské kmeny, které žijí právě v blízkosti těchto řek. Jediným způsobem, jak proti tomuto bojovat, je vykupování pozemků od původních obyvatel (dříve než to udělají obchodníci) a ty pak s jejich pomocí chránit. 

Moc a chtivost těžařů je velká. A indiáni dnes peníze potřebují, jelikož jejich děti mají povinnost chodit do městských státních škol. Proto má každá aktivita, která ničení pralesů zpomalí, obrovský smysl - pro ochranu životního prostředí i pro původní obyvatele, vždyť je to jejich Pacha Mama, Matka Země. 

Státní vzdělání mladé indiány připravuje na život v moderní společnosti, druhou stranou téhle mince ovšem je, že po studiu už často nemají chuť se vrátit domů a pokračovat ve způsobu života svých předků. Starší členové kmene tak nemají komu předávat prastarou moudrost, příběhy, tradice a znalosti o džungli. A tak se původní kmeny, nositelé jedinečné kultury, zmenšují. 

Proto jsme se vydali na tuto misi, ve spolupráci s našimi příteli, kteří v Amazonském pralese operují a dlouhodobě žijí.

KDO JSOU NAŠI PŘÁTELÉ:

Agustin a Míša Grefa. V Ekvádoru monitorují, na které oblasti mají těžaři spadeno, vyjednávají s indiány, do jejich pozemků investují a rozšiřují přírodní rezervace. Se svou rodinou a kmenem Kichwa také pracují na registraci státem uznané lesní školy pro mladou generaci indiánů. V rámci komunitního vzdělávání a mezinárodní spolupráce plánují i program česko-indiánských sdílených aktivit. Jejich spolek Ruku Samay (https://www.rukusamay.com/) zastřešuje malé ekologické centrum, kde jsou hosté vítaní.
Naši přátelé

Život Postaru  
se věnuje získávání sponzorských darů pro skupování pozemků v
Amazonském pralese a s tím související legislativní poplatky.

Bosque Medicinal
se podařilo díky sponzorským darům vytvořit v
Ekvádoru přírodní rezervaci a stanici pro studium fauny i flory. Spolupracují s univerzitami i s dobrovolníky.

Forest.ink
se zaměřuje na osobní rozvoj. Kdo se rozhodne růst společně s touto
organizací, podporuje svými financemi Amazonský prales a s ním spojené projekty.

Logo Planet Friendly
sipka
chevron-down